Ağır Bakım Nedir?

Ağır Bakım Nedir?

Ağır bakım nedir ve bir araca ne katkı yapar? Konuya buradan başlamak gerekir. Araçlar için çok farklı bakım hizmetleri öne çıkmaktadır. Genelde akılda kalan bakımlar içinde mevsimlik olanlar ve periyodik bakımlar bulunur. Benzinli olsun, dizel olsun aslında araçların uzun süreli kullanımında daha kapsamlı bakım süreçleri de vardır. 
 
Araçların hor kullanılması veya dikkatli kullanılması bu süreçlerin uzamasına veya kısalmasına neden olur. Aracınızda sorunlar tekrarlıyor veya farklı noktalarda çok sık problemler ortaya çıkıyorsa, ağır bakım zamanı gelmiş olabilir. Çok kapsamlı olan bu bakım sürecinde başta motor olmak üzere aracın pek çok parça ve sistemi gözden geçirilir.
 

Ağır Bakım Nedir?

Ağır Bakım Nedir? Ne Kadar Zamanda Bir Yapılır?

Ağır Bakım Nedir? Ne Kadar Zamanda Bir Yapılır?

Ağır bakım nedir ve hangi sürelerde yapılır diyorsanız, bu süreçlerin değişken olduğunu bilmeniz gerekir. Dikkatli kullanılmış araçlarda 20 bin km uygun süre olurken, normal kullanılan araçlarda 15 bin km daha uygun olur. Zorlu şartlarda ya da hor kullanılan araçlarda bu süre 10 bin km olarak düşebilir. Eğer bu süreçler makul şekilde takip edilmezse, araçlarda çok daha köklü sorunların ortaya çıkması söz konusu olur.
 
Ağır bakım süreçleri takip edilirken, periyodik bakımdan düzenli geçen araçlar için bu süreçlerin uzadığı görülür. Yağına, suyuna ve filtrelerine zamanında bakılan araçların kullanım süreleri daha uzun olmaktadır. Bu sayede bakım için yapacağınız masraflar arıza için yapılmayacaktır. Böylece aracınızın maddi değerini de korumuş olursunuz.
 

Ağır Bakım Nedir? Ne Kadar Zamanda Bir Yapılır?

Ağır Bakım Nedir? Neden Önemlidir?

Ağır Bakım Nedir? Neden Önemlidir?

Ağır bakım nedir ve önemi nedir gibi bir soru ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda çözüm olarak görülen bakım çalışmaları araçların yola güvenle çıkmasına neden olur. Bakımlı ve kontrolden geçen araçların kaza riski daha düşüktür. Bu sebeple zamanında yapılacak bakımlar araçların çok daha güvenli bir şekilde yolculuk yapmasına katkı sağlar. Motor ve mekanik sistemler üzerinde yapılan kontroller araçların çok daha güvenilir olmasını sağlar. Özellikle de fren gibi unsurları düşünecek olursanız bakım süreçlerinin hayati önem taşıdığını anlamak çok daha kolay olacaktır.
 
Aracınızın ve canınızın değerini biliyorsanız, aracınız için gerekli olan her bakıma dikkat etmeniz gerekir. Servisimiz bakım esnasında kritik öneme sahip olan paraca ve sistemleri gözden geçirir, tamir ve değişim çözümleri sunar. Böylece yol konforu ve emniyet noktasında iyi bir hizmete ulaşmış olursunuz.
 

Ağır Bakım Nedir? Neden Önemlidir?